The Jandy TruClear is a salt chlorine generator for pools up to 35,000 gallons, producing up to 0.93 lbs of chlorine per day. It features automatic polarity reversal for self-cleaning and integrates with Jandy automation via RS-485.
| Chlorination | |
|---|---|
| Max Pool Size | Up to 35,000 gallons (132,000 liters) |
| Chlorine Output | 0.93 lbs/day (420 grams/day) |
| Recommended Salt Level | 3,000 PPM |
| Electrical | |
| Voltage | 120/240 VAC, 50/60 Hz |
| Max Amps | 4A |
| Performance | |
| Min Flow (GPM) | 20 GPM |
| Max Pressure | 50 PSI |
| Physical | |
| Dimensions | 10 x 4.5 x 13 in (power pack) |
| Weight | 7 lbs |
| Certifications | |
| UL Listed | Yes |
| CSA Certified | Yes |
| Part | Part Number | Description |
|---|---|---|
| Power Pack | R0802200 | TruClear power pack |
| Power Pack Cover | R0663800 | Power pack cover |
| PCB Assembly | R0802300 | Control board assembly |
| Transformer Assembly | R0802400 | Power transformer |
| Replacement Cell | R0693900 | Electrolytic cell |
| Replacement Housing | R0694000 | Cell housing |
| Cell O-Ring | R0694100 | Replacement O-ring |
| Tail Piece O-Ring | R0449200 | O-ring for tail piece |
| Winterizing Cap | R0621900 | Pressurizing/installation/winterizing cap |
Log equipment details, service history, and warranty info for every customer with PoolDial.
Start Free Trial