The Hayward TriStar VS 950 is a high-performance variable speed pump designed for large residential and commercial pools. With an efficient permanent magnet motor, it delivers significant energy savings while providing the flow capacity needed for pools with extensive plumbing runs, water features, or multiple equipment.
| Motor | |
|---|---|
| Type | TEFC |
| Technology | Permanent Magnet |
| Electrical | |
| Voltage | 230 VAC, 60 Hz |
| Phase | Single |
| Max Amps | 10.9A |
| Breaker Size | 15A |
| Performance | |
| Min Speed | 600 RPM |
| Max Speed | 3450 RPM |
| Physical | |
| Inlet Size | 2 in x 2.5 in |
| Dimensions | 15.9 x 11.5 x 13.6 in |
| Warranty | |
| Standard Warranty | 4 years |
| Part | Part Number | Description |
|---|---|---|
| Union Kit | SPX3200UNKIT | Union connector kit |
| Strainer Housing | SPX3200A | Pump strainer housing 2" x 2.5" |
| Strainer Cover Kit | SPX3200DLS | Cover with lock-ring and O-ring |
| Strainer Basket | SPX3200M | Pump strainer basket |
| Diffuser | SPX3200B3 | Pump diffuser |
| Impeller | SPX3220C | Impeller with screw |
| Shaft Seal | SPX4000SAV | Shaft seal assembly |
| Seal Plate | SPX3200E | Pump seal plate |
| Motor Assembly | SPX3400Z1ECM | ECM motor assembly |
| Motor Fan Shroud | SPX3400FAN | Motor fan shroud |
| Motor Drive | SPX3400DR | Variable speed motor drive |
| Digital Control Interface | SPX3400LCD | Control display |
Log equipment details, service history, and warranty info for every customer with PoolDial.
Start Free Trial