The Pentair IntelliFlo VSF is a variable speed and flow pump that combines variable speed energy savings with constant flow technology. It automatically adjusts speed to maintain the programmed flow rate as filter pressure changes, delivering significant energy savings compared to single-speed pumps.
| Motor | |
|---|---|
| Horsepower | 3.95 THP |
| Type | TEFC |
| Technology | Permanent Magnet |
| Electrical | |
| Voltage | 230 VAC |
| Phase | Single, 50/60 Hz |
| Max Watts | 3200W |
| Performance | |
| Min Speed | 450 RPM |
| Max Speed | 3450 RPM |
| Max Flow (GPM) | 140 GPM |
| Physical | |
| Dimensions | 23.4 x 10.8 x 12.4 in |
| Certifications | |
| Energy Star | Yes |
| Part | Part Number | Description |
|---|---|---|
| Strainer Basket | 070387 | Hair and lint strainer basket |
| Lid O-Ring | 350013z | Strainer cover O-ring seal |
| Diffuser Assembly | 072928 | Pump diffuser |
| Impeller | 073131 | High-efficiency impeller |
Log equipment details, service history, and warranty info for every customer with PoolDial.
Start Free Trial