The Pentair IntelliFlo3 VSF is the latest generation of Pentair's flagship variable speed and flow pump line. Available in 1.5 HP and 3 HP models, it features improved hydraulic efficiency and built-in connectivity for ScreenLogic and IntelliConnect automation systems.
| Motor | |
|---|---|
| Horsepower | 3.0 HP (also available in 1.5 HP) |
| Type | TEFC |
| Technology | Permanent Magnet |
| Electrical | |
| Voltage | 208-230 VAC (3 HP) / 115-230 VAC (1.5 HP) |
| Phase | Single, 50/60 Hz |
| Max Amps | 12.4A |
| Max Watts | 2590W |
| Performance | |
| Min Speed | 450 RPM |
| Max Speed | 3450 RPM |
| Max Flow (GPM) | 140 GPM |
| Physical | |
| Dimensions | 26.0 x 11.7 x 14.0 in (3 HP) |
| Certifications | |
| Energy Star | Yes |
Log equipment details, service history, and warranty info for every customer with PoolDial.
Start Free Trial